НБУ

НБУ

Кожен українець хоч раз чув про Нацбанк або хоча б згадував його «незлим тихим словом», гублячи крихітні нові гривневі монети в маршрутці або спостерігаючи за падінням гривні прямо перед відпусткою. Чим конкретно займається НБУ, в чому його основні завдання, навіщо потрібен національний банк, ким і як він управляється - розберемося разом.

Чим займається НБУ України

НБУ - це абревіатура від Національний банк України. Але Національний банк Узбекистану - це теж НБУ, так що, якщо хочете знати останні новини центрального банку України, краще шукати «НБУ Україна».

НБУ офіційний сайт загального уявлення про те, чим конкретно займається національний банк не дає, зате показує, наскільки різні завдання виконує цей орган держуправління.

Нацбанк був створений на базі Українського державного банку СРСР в 1991 році, разом з прийняттям фундаментальних законів про банківську діяльність і про державний банк України.

Чим же займається НБУ?

 • Контролює і монопольно здійснює емісію національної валюти - як кажуть в народі, вирішує коли «запускати» друкарський верстат і випускати нову порцію грошей.курс гривні
 • Організовує та контролює обіг грошей в країні: встановлює номінали, вибирає системи захисту для внутрішньої валюти, визначає дизайн грошових купюр.
 • Встановлює офіційний курс гривні по відношенню до іноземних валют, оприлюднить його. Формує і приймає правила встановлення курсу валют.
 • Організовує систему рефінансування банків, є кредитором для банків.
 • Формує і впроваджує правила проведення банківських платежів, визначаючи систему, порядок і форми платежів між банками.
 • Регулює банківську систему України, встановлюючи ліцензійні вимоги до українських банків і визначаючи правила гри на міжбанківському ринку - встановлюючи технічні правила до роботи банків та обліку грошових коштів.
 • Організовує і здійснює валютний контроль, в тому числі формує порядок розрахунків в іноземній валюті.
 • Управляє золотовалютними запасами країни. Зберігає їх, а також виконує з ними фінансові операції. Так, центробанк може істотно впливати на курс валют, виходячи на міжбанк і продаючи валюту комерційним банкам по власне встановленою ціною.
 • Формує порядок і встановлює облікову ставку НБУ - ключову величину, визначальну кредитування в Україні.
 • Веде соціальні проекти з підвищення фінансової грамотності та усвідомленості населення України. Наприклад, Global Money Week під патронатом НБУ в 2018 році охопила понад 150 тис. Студентів. По всій країні молодь активно грала в Cash-flow, проводила фінансові брейн-ринги, круглі столи тощо

Як видно зі списку, завдання НБУ досить різнобічні. Тут вам і уявлення фінансових інтересів країни на міжнародній арені, і внутрішнє регулювання грошового обороту і управління банківською системою країни в цілому. Спрощено завдання НБУ можна розділити на 2 категорії:

 • Грошово-кредитна політика;
 • Регулювання діяльності банків на території України.

Розберемося з кожним з цих напрямків більш докладно.

Грошово-кредитна політика НБУ

НБУГрошово-кредитна політика НБУ визначає два основних моменти, які зачіпають життя будь-якого громадянина України: зовнішній вигляд і цінність національної валюти - гривні, а також курс валют НБУ.

Гривню НБУ регулює повністю: від дизайну та елементів захисту - до купівельної спроможності. Адже саме НБУ управляє емісією національної валюти.

З валютою справи йдуть інакше: сайт НБУ найчастіше відвідують саме для того, щоб дізнатися курс НБУ на сьогодні, який є визначальним моментом для багатьох розрахунків, прив'язаних до вартості долара.

Відносини з валютою НБУ України досить складні. Ще 3 роки тому НБУ тримав руку на пульсі курсу валют, здійснюючи жорстке держрегулювання курсу національної валюти. Однак в лютому 2014 року постановою НБУ було вирішено відмовитися від політики штучного підтримання курсу гривні, так що з легкої руки НБУ валюта почала стрімко дорожчати. Здійснюючи валютообмінні операції на міжбанківському ринку, долар НБУ регулює нарівні з євро, рублем і іншими валютами. Залежно від подій інтерес представляють також курси НБУ рубль і НБУ євро, які завжди можна знайти на офіційному сайті національного регулятора.

НБУ банки: суть держрегулювання банківської діяльності

Роль НБУ в банківській сфері можна порівняти з роллю рефері на поєдинок: саме центробанк визначає вимоги до кандидатів і правила поведінки на рингу. Для перевірки гравців банківського ринку НБУ використовує ліцензування, яке є обов'язковою умовою законного здійснення банківської діяльності в Україні.

НБУ банки не тільки ліцензує, але і в подальшому регулює їх діяльність, в тому числі і встановлюючи облікову ставку. Облікова ставка - це процентна ставка по кредитах, які НБУ надає приватним банкам. Природно, ставка по кредитах для населення та бізнесу завжди буде вище облікової ставки, адже банки повинні на чомусь заробляти, але саме облікова ставка служить «точкою відліку» в сфері кредитування по країні в цілому.

Хто і як керує НБУ

Як видно із завдань, НБУ виконує важливу роль в економічному розвитку країни, приймаючи «доленосні» для України рішення. Хто і як керує НБУ?

Управління НБУ здійснюється двома органами: правлінням НБУ на чолі якого стоїть глава правління і Радою Нацбанку.

Рада Нацбанку складається з 9 членів, 4 з яких призначає Президент і 4 - Верховна Рада України. Глава НБУ призначається Верховною Радою за поданням Президента.

Члени ради обираються строком на 7 років, що дає раді центробанку якусь незалежність від політичних змін, пов'язаних з виборами Президента.

Правління складається за 6 членів і є колегіальним органом.

Правління НБУ складається з голови, його першого заступника і інших заступників. Саме правління Нацбанку несе відповідальність за діяльність НБУ звітує про діяльність НБУ перед президентом і Верховною Радою. До повноважень правління належить створення комітетів і робочих груп, опрацьовують конкретні питання.

Експерти відзначають, що оновлена структура управління національного регулятора більш ефективна, оскільки робить Нацбанк більш автономним і незалежним від політичних чвар в Україні.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 голосу, в середньому: 5 з 5)
наверх