НБУ радить банкам припиняти фіктивні операції з ОВДП

нбу

Нацбанк розіслав банкам рекомендації приділяти більше уваги моніторингу клієнтських операцій з цінними паперами, в тому числі облігаціями внутрішньої державної позики, номінованих в іноземній валюті, характер яких може свідчити про схемою легалізації «брудних» грошей.

Про це ОлФін стало відомо з повідомлення регулятора.

Йдеться про так званих циклічних операціях, особливістю яких є покупка юрособами за вищою ціною і продаж за нижчою (тобто зі збитком) ОВДП з однаковим ISIN-кодом протягом короткого проміжку часу, в тому числі протягом одного робочого дня. Зазначена схема може реалізовуватись через посередників на фондовому ринку і відбуватися в кілька етапів.

Так, на першому етапі брокер, діючи від свого імені за рахунок і на замовлення юрособи, купує у банку пакет ОВДП, а далі перепродає його іншому брокеру за ціною нижче придбання (але в межах ринкових цін), діючи за рахунок і на замовлення фізособи.

Отримати кредит

Цей же пакет ОВДП знову за більшою ціною викуповує перший брокер, який діє від свого імені, але за рахунок і на замовлення юрособи, а в подальшому він знову перепродує ОВДП на користь фізособи за нижчою ціною, а фізособа продає його банку за привабливішою ціною.

В результаті таких циклічних операцій фізособа отримує інвестиційний дохід, а юрособи - інвестиційний збиток в такому ж розмірі.

Така схема використовується, зокрема, українськими громадськими діячами, близькими і пов'язаними з ними особами з метою штучного формування доходів і подальшої їх легалізації при декларуванні.

Індикаторами ризикованості таких операцій є відсутність економічного сенсу, покупка цінних паперів на занадто короткий термін, циклічність транзакцій, зв'язаність учасників і наявність в них, серед іншого, ознак фіктивності, а також отримання однією стороною регулярних збитків, а інший - регулярних доходів, розмір яких істотно перевищує суму інвестицій.

Для запобігання подібних схем банки, як зазначає НБУ, повинні всебічно аналізувати операції з купівлі-продажу ОВДП, зокрема, ретельно вивчати своїх клієнтів, окремо брокерів, що здійснюють такі операції на замовлення юридичних осіб, аналізувати умови договорів купівлі-продажу цінних паперів та брокерські звіти про клієнтських операції, з'ясовувати джерела походження коштів фізичних осіб, їх купують, з використанням ризик-орієнтованих підходів.

У разі виявлення таких операцій банки повинні відмовлятися від проведення транзакцій і обслуговування клієнта, а також повідомляти про це уповноваженим держорганам.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 голосів, в середньому: 0 з 5)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

наверх