Устенко розповів, чим може бути небезпечний новий закон про валюту

Сергій Устенко

Прийнятий Верховною Радою закон «Про валюті і валютні операції» несе ризик зловживань Національним банком своїми повноваженнями в сфері валютного регулювання.

Таку думку висловив директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, повідомляє «Радіо Свобода».

«Закон дозволяє Нацбанку на свій розсуд і досить суб'єктивно визначати, що є загрозою. В цьому є ризик зловживань », - сказав Устенко.

За його словами, є спірні моменти щодо запровадження додаткового валютного регулювання Нацбанком України, [яке він буде впроваджувати] грунтуючись на власному розумінні ситуації, яка відбувається. «Де гарантія, що онібудут правильно розуміти? Валютні обмеження же вводяться на тривалий час », - говорить Устенко.

Перша редакція законопроекту, яка розроблялася депутатами, була дуже прогресивною, вважає економіст. Президентський же варіант (який, врешті-решт, прийняли), «робить закон дещо менш новаторським, але все одно корисним для української економіки», цитує Устенко «Радіо Свобода».

«Що ж стосується того, як закон вплине на всіх громадян України ... Я не впевнений, що в країні, де ВПП на душу населення в минулому році становив дві тисячі доларів, люди в першу чергу вирішують питання, яким чином відкрити банківський рахунок в Європі або Сполучених Штатах. Але якщо ситуація буде розвиватися за оптимістичним сценарієм - це буде важливо для всіх », - додає Устенко.

Отримати кредит

Раніше про корупційні ризики президентського варіанту законопроекту «Про валюті» заявляв екс-глава комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка. Зокрема, він відзначав, що проект несе ризики монополізації ринку виведення капіталу з країни.

«Президентський проект таких чітких меж [для введення Нацбанком додаткового валютного регулювання] не містить. Це дозволить регулятору маніпулювати ситуацією і ускладнювати життя бізнесу і простим громадянам. Наш підхід дуже простий: дрібний і середній бізнес повинен вільно працювати - закуповувати обладнання, сировину та матеріали для виробництва, а люди - мати можливість купувати товари або отримувати перекази від родичів. А ось схеми з виведення великих капіталів потрібно припиняти »- написав народний депутат фракції Радикальної партії у своєму блозі.

Також президентський законопроект також критикували і в профільному об'єднанні банкірів - Незалежної асоціації банків України (НАБУ). Зокрема, критиці були піддані норми проекту, які встановлюють невичерпний перелік заходів, які регулятор може робити для стабілізації валютного ринку. А на думку фінансового аналітика Віталія Шапрана, закон спростив її вивезення за кордон.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос, в середньому: 5 з 5)
наверх