Час читання ~ 5 хв.

Кібербезпека підприємства: що це, навіщо і чи потрібно воно вам

кібербезпека бізнесу

Якщо ви як і раніше ведете облік торгових операцій в товстих бухгалтерських книгах, можете цю статтю відразу закрити. Але якщо ваш бізнес існує ще й онлайн, якщо ви не можете уявити собі роботу офісу без комп'ютерів з доступом в Інтернет, дочитайте її до кінця - буде корисно.

Кібербезпека або інформаційна безпека - це комплекс заходів, спрямованих на захист даних вашого підприємства від шкідливого ПО і хакерських атак. Якщо раніше для захисту бізнесу потрібні були головним чином замки і сейфи, то зараз необхідності в них все менше - на зміну збройним вторгненням прийшли кібератаки, мета яких - привласнення інформації.

Увага, питання: які дані про ваш бізнес є в мережі?

По суті, зараз в онлайні зберігається все: від проектів договорів до запатентованих технологій і доступу до Ваших банківських рахунків. Погодьтеся, це та інформація, яку ви хотіли б зберегти в таємниці.

Отримати кредит

зміст:

 1. Як відбувається кібератака на підприємство
 2. Куди бігти і що робити
 3. Кібербезпека по-багатому

Як відбувається кібератака на підприємство

Чим більше і успішніше бізнес, тим більше він привабливий для шахраїв - це факт. Так що не варто думати, що ваш маленький свічковий заводик нікому не цікавий.

Кібератака завжди починається зі збору інформації про підприємство:

 • що за люди на вас працюють;
 • яке ПЗ і техніку ви використовуєте;
 • які системи безпеки застосовуєте.

співробітники

І найпростіший шлях дізнатися все це - ваші співробітники. Це не означає, що вони щури. Величезна кількість інформації можна знайти у відкритому доступі в соцмережах, та й ваш сайт може бути дуже корисний.

Наприклад, багато зловмисників починають атаку «прикинувшись» клієнтом - зв'язуються з вашим відділом продажів і під абсолютно адекватним діловим приводом пересилають файл, який містить вірус. Співробітник ні про що не підозрюючи відкриває шкідливий файл і готово - процес пішов. Причому якщо раніше загрозу представляли лише додатки, тобто файли з розширенням exe, то сьогоднішні «умільці» примудряються вшити шкідливий код в файли pdf і навіть презентації Power Point. У свій час шкідливий код можна було навіть зустріти в документах Microsoft Office, але після чергового оновлення корпорація Microsoft таку можливість виключила. Як правило, мета такої атаки - банальний шантаж: платите нам або ми сольем ваші дані конкурентам / у відкритий доступ / просто знищимо.

Отримати кредит

Куди бігти і що робити

серверна

Кілька простих і майже безкоштовних рад, які можуть бути вам корисні в напрямку кібербезпеки.

 • Найскладніше зламати комп'ютер, якого немає. Виділіть сервер, який не буде підключений до інтернету і зберігайте на ньому найцінніші документи і дані. Навіть модуль вай-фай на нього фізично не ставте. Зламати комп'ютер, який не підключений до мережі, все ще можна тільки «вручну». Звичайно, варто подбати про те, щоб доступ до нього був надійно захищений. Як мінімум не ставте на сервер пароль 12345678.
 • Поговоріть з співробітниками. Поясніть важливість загрози, попросіть не відкривати файли, щодо яких система безпеки подає попереджувальні сигнали. Краще ви втратите одного клієнта, коли не відкриває його файл, ніж всі підприємство. Покажіть людям, що вони можуть вам довіряти, і що при найменшій підозрі на щось недобре нехай йдуть до вас, ніж замовчують власний промах через страх звільнення.
 • Створіть backup copy своєї системи, щоб в разі необхідності ви могли швидко і безпечно очистити всі дані і почати працювати за новою. Це як резервне копіювання на телефоні, тільки в промислових масштабах.
 • «Зберігайте гроші в ощадній касі» - говорили в популярному радянському фільмі. У нашому випадку - зберігайте дані на захищених серверах. Сьогодні багато підприємств переводять свої архіви в блокчейн - самі захищені від злому сховища даних. Якщо для захисту від реальної рейдерської атаки краще зберігати установчі документи поза підприємства, в банківському сейфі або у нотаріуса, наприклад, то для кібербезпеки це теж працює.

Отримати кредит

Кібербезпека по-багатому

Якщо вам реально є що втрачати і ви можете витратитися на кібербезпека - відмінно, ви в правильному місці! Україна в цьому напрямку хоч і не попереду планети всієї, але деякі таланти все ж має. Почнемо з того, що 31 український ВНЗ навчають студентів за спеціальністю «кібернетична безпека». Правда, серед цих студентів за профілем працює менш 10%, але все ж знайти свій самородок можна.

білі хакери

Якщо у вас такий «безпечники» вже є, перевірити надійність своєї системи ви можете за допомогою «білих» хакерів. Це люди, які будуть спеціально зламувати вашу систему з метою знайти в ній вразливі місця. За ваші ж гроші, між іншим. Чи варто говорити, що подібні професіонали вельми затребувані і працюють на клієнтів по всьому світу за гонорар з 5-6 нулями. Чи не в гривнях, звичайно.

Поки ви думаєте, навіщо воно вам здалося, наведемо свіженьку статистику: за відомими даними, за 2018 рік у всьому світі кіберзлочинці привласнили понад 600 млрд доларів, а на кібербезпека було витрачено тільки 98 млн доларів.

Актуальна для вашого бізнесу ця проблема чи ні - вирішувати вам, але в будь-якому випадку варто почати з себе. як подбати про особисту кібербезпеки читайте тут.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(23 голосу, в середньому: 3.7 з 5)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

наверх