Час читання ~ 4 хв.

Муніципальна карта і навіщо вона потрібна

муніципальна карта

Зараз в Україні широко реалізується програма муніципальних карт. Ви могли не раз чути про карту киянина, карті львів'янина, карті тернополянина. Сьогодні проект існує практично у всіх обласних центрах.

зміст:

 1. задумка проекту
 2. ... І його реалізація
 3. Чим хороша карта
 4. Як отримати карту
 5. Ложка дьогтю…

задумка проекту

Початкова ідея проекту дуже амбітна - замінити готівку. Муніципальна карта - це локальна карта, в кожному місті своя, яка одночасно є фінансовою та інформаційної. За задумом проекту, карта жителя міста повинна дозволяти:

 • отримувати соціальну допомогу;
 • оплачувати комунальні послуги;
 • отримувати знижки в аптеках (за державними програмами);
 • оплачувати проїзд в міському транспорті;
 • виконувати функції платіжної картки;
 • виступати ідентифікатором особистості (карта може бути іменна і з фото);
 • отримувати знижку на відвідування театрів, виставок та інших культурних заходів в своєму місті;
 • оплачувати адміністративні, медичні і соціальні послуги.

Карта жителя міста для кожного населеного пункту своя. Це продукт, як би об'єднує в собі платіжний інструмент і соціальне посвідчення. Планувалося, що в деяких містах карта городянина дозволятиме оплачувати дитячі обіди в шкільних їдальнях!

При цьому сама карта повинна була об'єднати в собі інформацію про ваших поточних пільги, бути платіжної і дисконтної, безконтактної і засвідчує особистість.

... І його реалізація

карта жителяЗ втіленням ідеї в життя все значно складніше. Проект реалізується на рівні кожного міста окремо, під патронатом міської адміністрації. Тому карта Днепрянин і карта житомирця можуть давати абсолютно різні можливості. З одного боку, складність реалізації карти робить її собівартість для банку-емітента досить високою: вона повинна бути іменний, з фото, мати в собі два чіпа (інформаційний і фінансовий), бути захищеною і сучасної.

З іншого боку, незрозумілий принцип реалізації та поширення таких карт. Для того, щоб оплата муніципальної картою стала можлива, всі місця, де є потреба в оплаті, потрібно оснастити платіжними терміналами. Та ще й навчити все соціально-незахищені верстви населення, які отримують дотації від держави, користуватися цією карткою. Виходить замкнуте коло: немає умов для користування карткою - картами не користуються, не користуються картами - проект не розвивається. З картою чернігівця у Ощадбанку вже виникла проблема: мер Чернігова переклав відповідальність за популяризацію проекту на банк, а банк запропонував меру просувати карту серед городян.

Випуск карт був довірений державним банкам: Приватбанку і Ощадбанку. Хоча спочатку проект охоплює лише малу частку соціально-захищених категорій громадян. Наприклад, в Чернігові спочатку випустили всього 300 карт. Погодьтеся, для популяризації проекту цього замало.

Отримати кредит

Чим хороша карта

Проте, проект всебічно підтримується, в тому числі і бізнесом. Наприклад, в терміналах ФК «Система» в Дніпрі вже додали можливість оплачувати комунальні послуги без комісії картою Днепрянин. Причому реалізовано все настільки зручно, що сам номер муніципальної карти стає універсальним ідентифікатором особистості. Оплатити комунальні, приміром, картою чернівчанина можна без всяких паперових книжок та квитанцій. Всі актуальні розрахункові рахунки зберігаються безпосередньо на вашій картці. Навіть якщо реквізити отримувача зміняться, система оновить їх самостійно. Причому оплата муніципальної картою відбувається без будь-яких комісій.

Як отримати карту

Муніципальну карту можна отримати двома шляхами: безкоштовно по лінії соціальної допомоги, якщо ви ставитеся до незахищених верств населення, які отримують від держави соцвиплати. Або на приватній основі, тобто за свої ж гроші. Умови видачі карти для кожного міста різні.

У карти киянина, наприклад, є свій сайт. Проте, оформити карту можна тільки в відділенні Ощадбанку, Для чого вам знадобиться надати паспорт та ІПН. Якщо у вас немає відповідної прописки, доведеться також надати документ з роботи або навчання, що підтверджує ваше проживання в столиці.

Отримати кредит

Ложка дьогтю…

Отримати муніципальну карту не так-то просто, як здається на перший погляд. Навіть якщо ви оформили, наприклад, карту житомирянина, за свої ж гроші, чекати її випуску доведеться досить довго.

Скандал розгорівся навколо соціальних муніципальних карт, емітентом яких є Ощадбанк. Там разом з безкоштовною соціальною картою людям нав'язують цілий комплекс платних послуг, таких як страховка. Виходить, що користуючись своїм монопольним становищем, банк заробляє на найменш захищені верстви населення. Окремо варто зауважити і значні обмеження за партнерськими програмами муніципальних карт. Наприклад, якщо по карті жителя Краматорська у вас знижка в локальній мережі аптек, неодмінно перевірте перелік ліків, які підпадають під цю знижку і час роботи партнерської програми - адже знижка може надаватися тільки в певні дні або годинник.

Загалом, з картою городянина вийшла звичайна для нашої країни історія: проект однозначно цікавий, але поки не працює.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 голосу, в середньому: 5 з 5)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

наверх