Час читання ~ 4 хв.

Соціальне страхування: короткий виклад

Фонд страхування від нещасних випадків на виробництві

В Україні існує система обов'язкового соціального страхування, яка працює в трьох напрямках: страхування від тимчасової працездатності, на випадок виробничого травматизму і від безробіття. Таким чином, держава піклується про вас в разі, якщо ви не зможете працювати і забезпечувати себе самостійно.

Особливість системи соціального страхування в тому, що воно є обов'язковим. Фондів соціального страхування в Україні кілька. Розберемося докладніше з тим фондом, який фінансує допомогу постраждалим на виробництві.

зміст:

 1. Обов'язкове страхування від нещасних випадків: як працює
 2. Соціальне страхування від нещасних випадків: звідки гроші
 3. Обов'язкове страхування від нещасних випадків: куди йдуть гроші
 4. Соціальне страхування від нещасних випадків: висновки

Обов'язкове страхування від нещасних випадків: як працює

Фонд страхування від нещасних випадків захищає вас в разі, якщо ви отримаєте травму на роботі або захворієте професійним захворюванням. Виплати з фонду можуть йти на покриття вашого лікарняного, на оздоровлення або як компенсація вашій родині в разі вашої загибелі - все причини виключно сумні.

Соціальне страхування від нещасних випадків

Виплати за вас автоматично робить підприємство. Розмір цих виплат коливається в залежності від небезпеки та ризиковості роботи, яку ви виконуєте. Логічно, що шанс отримати травму на робочому місці у офіс менеджера набагато менше, ніж у працівника гарячого цеху на виробничому підприємстві.

Саме тому розмір відрахувань підприємства за співробітників різних посад буде різнитися від 0,56% до 13% від вашої ставки.

Важливий момент: сам працівник в фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві нічого не відраховує. Це абсолютно не обмежує вас, якщо ви хочете оформити свою страховку в приватному порядку. Більш того, виплати за такою страховкою у разі нещасного випадку на виробництві будуть вищими, ніж виплати з фонду.

Якщо ви все ж претендуєте на виплати з фонду, уважно стежте за оформленням документів і лікарняних листів. Факт того, що ви постраждали саме на роботі, повинен бути підтверджений документально, інакше виплати ви можете і не отримати. Адже підприємство не завжди зацікавлене в тому, щоб вам допомагати. Якщо ви отримали травму через порушення санітарних норм, умов праці тощо роботодавцю вигідніше спробувати приховати цей факт, щоб не платити штрафи до фонду і не втратити знижки.

Соціальне страхування від нещасних випадків: звідки гроші

Фонд страхування від нещасних випадків на виробництві поповнюється за рахунок декількох джерел:

 • виплати підприємств за своїх співробітників - обов'язкові відрахування, які робить за вас підприємство;
 • штрафи і пені з підприємств або працівників, які порушують вимоги охорони праці. Пам'ятайте таблички: «відповідальний за ....» - ось ці співробітники також платять штрафи до фонду, якщо з їхньої вини стався нещасний випадок на виробництві;
 • добровільні внески не суперечать закону - в принципі, будь-який бажаючий може пожертвувати гроші в цей фонд, теж благодійність;
 • прибуток від депозитів фонду, на яких розміщені тимчасово вільні кошти.

Цікавий факт: якщо доходи фонду перевищують його витрати, різниця використовується для коригування виплат підприємств - підприємства отримують від фонду знижку. При цьому, підприємства, на яких були доведені факти порушення умов праці, позбавляються можливості отримати знижку від фонду. Один з моментів, коли інтереси підприємства і його співробітників можуть суперечити один одному.

Обов'язкове страхування від нещасних випадків: куди йдуть гроші

Отже, ви працюєте офіційно. Якщо ви захворіли, ваш лікарняний оплачується з двох джерел: перші 5 днів оплачує підприємство, на якому ви працюєте, а з 6 дня до закінчення лікарняного або остаточного визнання вашої непрацездатності - з фонду. Виплати по соціальному страхуванню від нещасних випадків ви отримуєте тільки якщо постраждаєте на виробництві або захворієте в професійним захворюванням (і зможете це довести).

Куди ще розподіляються кошти фонду соціального страхування від нещасних випадків?

 • створення резервів. Аварії на виробництві - подія непередбачуване, тому фонд прагне примножити свої активи, щоб їх було достатньо в разі непередбачених обставин;
 • семінари по трудовій безпеки, перевірки та інші профілактичні заходи;
 • лікування в санаторію, аналогічні процедури з відновлення здоров'я постраждалих;
 • виплати постраждалим і / або членам їх сімей.

Соціальне страхування від нещасних випадків: висновки

У соціальному страхуванні немає нічого поганого. Тим більше, для вас як для працівника воно нічого не коштує. Не дивлячись на те, що страхові виплати потерпілим на виробництві постійно збільшуються, грошей фонду явно недостатньо для забезпечення комфортного життя, особливо людям, які втратили від 80 до 100% працездатності. А що якщо ця людина була годувальником сім'ї?

Переваги соціального страхування від нещасних випадків очевидні, однак якщо у вас дійсно ризикова робота, не варто покладатися лише на державу. Ви зможете відчувати себе набагато комфортніше, паралельно оформивши страховку в приватному порядку.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 голосу, в середньому: 5 з 5)
наверх